Fotoğraf: Wilhem Westergren

Bengi LOSTAR ÖZDEMİR

1980 Ankara doğumludur. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra İFSAK’ta Temel Fotoğraf Eğitimi ve Siyah Beyaz Baskı dersleri aldı ve bu dönemde yoğun bir şekilde fotoğraf ve sinema ile ilgilendi. 2005 yılında Vancouver Film Okulunda görsel sanat ve tasarımı alanında eğitim aldığı dönemde kısa film çalışmaları yaptı ve zamanla fotoğraf ve illüstrasyona yöneldi. Kültür ve Turizm Bakanlığında çalıştığı dönemde kültür ve sanat projeleri tasarladı, değerlendirdi ve yönetti. Bonn’da AB Çalışmaları yüksek lisansı yaptı ve kültürlerarası diyalog konusunda tez yazdı.

Sergi küratörlüğü konusunda da deneyimi olan Bengi Lostar, fotoğraf ve illüstrasyon çalışmalarına halen devam ediyor. Kültür, sanat, eğitim projeleri üretiyor ve gerçekleştiriyor. Fotoğraf alanında sokak fotoğraflarının yanında gündelik hayat ile kavramsal konuları irdeleyen çalışmalara yönelmiştir. Ankara, İstanbul ve Belçika’da sergilere katılmıştır. İllüstrasyonda ise özellikle kağıt üzerine yaptığı teknik denemeleri kavramsal konularla birleştirme arayışındadır. Sanat çalışmalarına ve projelerine Belçika, Fransa ve Türkiye’de devam etmektedir.

Bengi LOSTAR

Steichen, İnsanlık ailesi ve Kodak

Clervaux Şatosu, İnsanlık sergisi grafiği Fotoğraf: @bengism Fotoğraf ile az da olsa ilgilenen biri Edward …

Portrelerin esintileri

‘’ o zaman anladım: aşklardır durmayan her şey ve dönen, belleğin zamanıdır.’’ Hilmi Yavuz, “Zaman …

Lucas Leffler ve Gümüşdere Projesi

Bu yazıda NFT’lerin ve metaverse’lerin koşuşturduğu bir sanat dünyasından sizi alıyorum ve analog fotoğrafçılık, AGFA …

Kira’nın Gizli Bahçesi

Kira Krász, 2020-2022 yıllarında LensCulture ve Hangar gibi fotoğraf camiasının yakından tanıdığı prestijli kurumlarda farklı …